More Stories
OBSERVATORI SIZMOLOGJIK KORRIGJON: TËRMETI NË SHKUP KA QENË 3.1 SHKALLË
Rrjeti sizmologjik i Maqedonisë me stacione në Shkup, Shtip, Vallandov, Manastir, Ohër dhe Krushëvë, e mirëmbajtur nga Observatori Sizmologjik pranë Fakultetit Matematiko-Natyrorë, mëngjesin, ka regjistruar një tërmet në pjesën lindore të epiqendrës së Shkupit. Tërmeti ka ndodhur në orën 12:52 minuta, ndërsa ka qenë 3.1 shkallë sipas Rihterit. I njëjti është ndjerë në Shkup dhe…
Sondazhi, pas debatit televiziv, Hillary Clinton parakalon Trump
Ish-‘First Lady’ Hillary Clinton ngjitet në sondazhe pas debatit të parë televiziv presidencial. Sipas “Politico/Morning Consult”, kandidatja demorate ka 41% të votave kundrejt 38% të republikanit Donald Trump. Para debatit, miliarderi ishte përpara me një pikë në të njëjtin sondazh. 49% e të intervistuarve, ka qenë pro fitores së Clinton në duelin e parë televiziv,…
Historiani gjerman: Fjalimi i Trump, një manifest frikësues i egocentrizmit nacional
Një fjalim inaugurues aq dëshpërues të një presidenti amerikan bota nuk e ka përjetuar kurrë:më 20 janar 2017 mbase mori fund përgjithmonë, thotë historiani gjerman Heinrich August Winkler. Heinrich August Winkler është njëri prej historianëve më të rëndësishëm europianë. Gjermani 78-vjeçar, profesor shumëvjeçar në Universitetin Humboldt të Berlinit, është autor i vepre të jashtëzakonshme: «Historia…
Përbërësit që eliminojnë yndyrën në gjak
Ajo çfarë ju duhet janë dy përbërës të thjeshtë të cilët do t’ju ndihmojnë të eliminoni të gjithë parazitët dhe yndyrën e grumbulluar në trup. Në mënyrë që të ndryshoni mënyrën se si trupi i përdor yndyrnat, keni nevojë të ndryshoni mënyrën e përdorimit të depozitave të energjisë. Në rastin e stresit të vazhdueshëm, ju…
More posts are loading...